Jeśli zastanawiasz się nad doborem, zakupem lub montażem przydomowej oczyszczalni ścieków, skontaktuj się z nami. Wyślij maila na biuro@unicate.pl lub telefonicznie 517 344 225 , 87 523 33 36.
Brak zbiorczych systemów kanalizacyjnych na terenach o rozproszonej zabudowie sprawia, że utylizacja ścieków wytwarzanych z pojedynczych gospodarstw domowych pozostaje wciąż otwartym problemem. Jego rozwiązanie opiera się na podłączeniu budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego, lub w przypadku, gdy jest to niemożliwie, istnieją do wyboru takie rozwiązania jak: kumulowanie ścieków w szczelnym zbiorniku (tzw. szambo) bądź budowa przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków (PBOŚ). Użytkowanie szamba wiąże się ze znacznymi kosztami związanymi z wywożeniem nieczystości. Bardziej opłacalnym wydaje się być budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, która, mimo że wiąże się ze znacznymi kosztami, jednak jej eksploatacja jest znacznie tańsza i pozwala na szybki zwrot inwestycji. Z racji, że budowa systemu przydomowych oczyszczalni lub podłączeń do sieci kanalizacyjnych są działaniem proekologicznym i ekonomicznie efektywnym, istnieją możliwości dofinansowanie tych inwestycji.W dniu 25 lipca 2011 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił program pt. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”, który ma być wdrażany w latach 2011 – 2015. Program gwarantuje dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. Kwota dofinansowania została podzielona w równym stopniu (po 45%) na bezzwrotną dotację i preferencyjną pożyczkę z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Każdy Beneficjent ma możliwość skorzystania w maksymalnym stopniu z dofinansowania z każdej z form jednocześnie bądź z jednej wybranej. Przyjęty przez fundusz budżet dofinansowania wynosi 300 mln z przeznaczeniem po 150 mln PLN na budowę podłączeń oraz PBOŚ.
- dostawę i zakup urządzeń. Program obejmuje kompletne oczyszczalnie, w których oczyszczanie zachodzi na drodze biologicznej, posiadające certyfikat zgodności z zharmonizowaną normą europejską EN 12566-3:2005+A1:2009, wydaną przez laboratorium notyfikowane prze Komisję Europejską;
- wykonanie dokumentacji projektowej;
- podłączenia budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego;
- roboty demontażowe i rozbiórkowe obiektów kolidujących z planowaną inwestycją;
- przygotowanie terenu, montaż i rozruch urządzeń;
- roboty ziemne i budowlano-montażowe;
- przywrócenie terenu do stanu pierwotnego;
- instalacje doprowadzające media do obiektów technologicznych;
- przełożenie sieci i obiektów sieciowych kolidujących z planowanymi urządzeniami i rurociągami;
- zapłacony podatek od towarów i usług (VAT) wskazany w fakturach rozliczanych przez NFOŚiGW, jeżeli Beneficjentowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubieganie się o zwrot VAT;
- koszty usług niezbędnych do realizacji inwestycji tj. koszty nadzoru inwestorskiego, odbiorów technicznych i obsługi geodezyjnej oraz badań hydrogeologicznych.
Inwestorzy zarówno indywidualni jak i instytucje, coraz częściej stają przed wyborem sposobu rozwiązania problemów gospodarki wodno-ściekowej. Dotyczy on przede wszystkim wyboru systemu gospodarki ściekowej oraz technologii. W miejscach, gdzie podłączenie do zbiorczego systemu kanalizacyjnego jest ekonomicznie i technicznie nieuzasadnione, polecanym rozwiązaniem problemu zagospodarowania ścieków są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Ich prawidłowy dobór oraz eksploatacja przyczynia się do zachowania czystego środowiska dla nas i przyszłych pokoleń.
Zadzwoń do nas i zapytaj o dofinansowania na przydomową oczyszczalnię w Twojej okolicy!